Röda Korset hjälper människor som drabbas av kriser och katastrofer över hela världen. Tack vare miljontals volontärer når de fram, även när det är svårt. Svenska Röda Korset är en ideell organisation som grundades 1865. Idag är de Sveriges största humanitära frivilligorganisation med omkring 23 000 volontärer i fler än 300 lokalföreningar.
ICA har under 30 år stöttat Röda Korsets verksamhet i Sverige. Nu gör man en gemensam satsning under beredskapsveckan den 23-29 september för att stärka den civila beredskapen i Sverige. Röda Korset kommer vara närvarande i hundratals ICA-butiker över hela landet under veckan för att informera om hur och varför man ska vara krisredo. Under parollen “Bli krisredo med oss!” syftar satsningen till att stärka allmänhetens kunskap och med det även Sveriges civila beredskap.
Ansvaret för krisberedskapen i Sverige är spritt på fler olika myndigheter och organisationer. Men alla personer har också ett eget ansvar att vara förberedda och kunna hantera en kris. I Sverige är rekommendationen att du ska kunna klara dig själv utan hjälp från samhället i upp till en vecka. Under beredskapsveckan kommer Röda Korset vara närvarande hos ICA-butiker över hela landet i en gemensam informationssatsning på lokal nivå som syftar till att uppmärksamma vikten av att förbereda sig för kris.
Röda Korset har liksom ICA förmåga att göra skillnad lokalt och gemensamt då organisationen är uppbyggd av lokala kretsar. Det innebär att man känner sitt lokalområde, miljö och människor vilket gör att man kan agera snabbt. Röda Korsets 300 lokalföreningar och ICA:s alla butiker ger en bred täckning över hela landet.
Ulrika Modéer, Generalsekreterare Röda Korset.
ICA Stiftelsen har ett långvarigt samarbete med Röda Korset, både i stora kriser och lokalt genom samarbeten mellan ICA-handlare och Röda Kors-kretsar. Samarbetet sträcker sig över olika initiativ för att stödja samhället och erbjuda hjälp där det behövs som mest. Genom dessa partnerskap skapas hållbara lösningar för att stödja gemenskaper och bidra till en positiv samhällsutveckling.
Under 2023 så samarbetade 290 lokala ICA-handlare med lokala kretsar i 166 av landets 290 kommuner.
Partnerskapet delas upp i tre fokusområden:
• Utanförskap – Fler ska få sina grundläggande humanitära behov tillgodosedda genom tex utdelning av mat, annat materiellt bistånd, tak över huvudet, social trygghet och gemenskap på Röda Korsets hus och på våra övriga mötesplatser i landet. Den enskildes möjlighet att få sina sociala rättigheter tillgodosedda stärks genom arbetet med lokal social‐ och samhällsrådgivning, samt säkra hänvisningar vidare i de fall som andra aktörer är bättre lämpade att bistå.
• Trygghet – Fler ska få stärkt hälsa och ökad trygghet genom Röda Korsets hälsofrämjande och trygghetsskapande aktiviteter tillsammans med målgrupperna. Exempel på aktiviteter kan vara matlagning, frukostklubbar, trygghetsvandringar eller trygghetsskapande evenemang på den lokala orten. Det kan också innebära agerande vid särskilda händelser och plötsligt ökande behov, exempelvis vid social oro. Arbetet kan då innebära en utökning av frukostklubbens öppettider eller särskilt trygghetsskapande arbete tillsammans med boende i socioekonomiskt eftersatta områden.
• Beredskap – En central del av Röda Korsets uppdrag är att upprätthålla en krisberedskapsförmåga som möjliggör att de kan agera vid såväl lokala som nationella kriser. De bygger denna beredskap på den förmåga som finns hos våra lokalföreningar, och som genomförs i samverkan med kommuner, lokala civilsamhällespartners och lokala näringsidkare. Beredskap på individnivå, gruppnivå och samhällsnivå tenderar att motverka utanförskap, skapa trygghet och ger förutsättningar till motståndskraft.
besökare i Röda Korshusen
av besökarna upplever Röda Korsets Hus som mycket tryggt
frukostar har serverats
I samband med krigsutbrottet i Ukraina så bidrog ICA med 30 mkr till Röda Korsets viktiga arbete där hälften har gått till humanitära insatser till följd av krivet i Ukraina.
I mer än trettio år har ICA och Röda Korset tillsammans gjort stor skillnad genom att möta utsatthet och nå ut till människor genom våra hälsofrämjande insatser. Dels stöttar ICA Röda Korsets insatser i Ukraina men även nationellt för att att minska hälsoklyftor, främja psykisk och fysisk hälsa, minska ensamhet och skapa ökad delaktighet. Allt för att möta lokala behov och göra skillnad i närområdet där ICA-handlare, Röda Korset och Röda Korsets Ungdomsförbund jobbar tillsammans.

Röda Korset är världens främsta katastroforganisation som kämpar för att rädda liv och ge hopp över hela världen och i Sverige, varje dag. Röda Korset delar ut mat, förebygger katastrofer och bidrar med medmänsklig värme och mycket annat. – ICA och Röda Korsets nära samarbete går långt tillbaka och genom ICAs stöd både centralt och lokalt kan organisationen hjälpa stora mängder människor, säger Martin Ärnlöv, generalsekreterare i Svenska Röda Korset.
Stödet gick till insatser Röda Korset identifierat som extra viktiga: mat och läkemedel till riskgrupper, krisstöd via telefonlinje, frivilligförsörjning till sjukvården, anhörigstöd i anslutning till vården, krisinformation och närvaro i socioekonomiskt svaga områden.
Matlagning, språkträning och gemenskap. Det är tre viktiga ingredienser i Röda Korsets samarbete med ICA i Varberg för kvinnor som nyss kommit till Sverige. Varje vecka samlas kvinnor från olika länder i församlingshemmet för att laga mat och träna svenska. Vi kallar det Mat och prat.
Läs mer om projektet